Homss Banyo

Banyo dekorasyonu nasıl olmalı?

Bir evin en özel ve en işlevsel odalarından biri olan banyoların dekorasyonu söz konusu olduğunda belirli sorunlar ve zorlukların da öne çıktığını söylemek mümkün. Kusursuz bir banyo tasarlamak çoğu zaman kusursuz bir oturma odası ya da yatak odası dizayn etmekten daha zordur. Bu zorlukların elbette birden fazla nedeni var. Birincisi, banyoların oldukça spesifik işlevler için kullanılan özel alanlar olmaları. Bu spesifik işlevlerin kusursuz bir şekilde yerine getirilemediği tasarımlar her zaman sorun yaratacaktır. Bir diğer neden ise özellikle apartman dairelerinde sosyal yaşam alanlarının metrekarelerinin küçülmemesi adına en küçük alanın banyo olarak tasarlanması. Yani banyo dekorasyonu söz konusu olduğunda çoğunlukla küçük bir alanda, işlevsel ve kullanışlı, üstelik bir de şık ve güzel görünen bir alan ortaya çıkarmaya çalıştığımız bir gerçek ve bu oldukça zorlu bir görev demek. Tüm bunların üstüne bir de banyoların doğaları gereği nemli ve ıslak alanlar olmaları ve sağlıklı bir banyo için yapısal olarak da neme dayanıklı bir dekorasyon oluşturulması gerekliliği geliyor. Yani banyo dekorasyonu denildiğinde minimum alanda maksimum işlev oluştururken malzeme kalitesi ile de sağlıklı ve hijyenik, aynı zamanda da iş açıcı, ferah ve güzel görünen bir ortam ortaya çıkarabilmekten söz ediyoruz. Peki bu zorlu görevin olmazsa olmazları neler? Kusursuz bir banyo nasıl olmalı?

Bu sorunun cevabı elbette her eve ve her mimari yapıya göre değişiklikler gösteriyor; gelgelelim temelde dikkat etmemiz gereken bazı olmazsa olmazlar da yok değil. Önce bu olmazsa olmazlardan başlayalım, sonrasında ise daha özel banyo tipleri ve formları için farklı banyo modellerini inceleyelim dilerseniz.

Dediğimiz gibi, banyo dekorasyon konusunu zorlaştıran temel unsur bu alanların oldukça işlevsel alanlar olmaları. İşte bu yüzden, fonksiyonel açıdan kusursuz bir banyo ortaya çıkarabilmenin en önemli olmazsa olmazlarından biri aydınlatma sistemleridir. İyi ışıklandırılmamış bir banyoda hiç kimse rahat edemez. Peki bir banyoda nasıl bir ışıklandırma sistemi olmalı? Bunun için banyoda kullandığınız bölümleri kafanızda ayırmanız ve her birini ayrı ayrı aydınlatmanız gerekiyor. Ancak bu tarz bir katmanlı aydınlatma düzeni ile kusursuz bir banyo dekorasyonu elde edebilirsiniz. Banyoyu genel olarak aydınlatan tepe ışıklarının dışında gündelik bakımınızı yaptığınız ve sizi yeni güne hazırlayan banyo tezgah ve aynasının çevresinde de ayrıca bir ışıklandırma kullanmak gerekiyor. Tabii duş kabini ya da küvet alanında da daha farklı bir aydınlatma uygulaması banyonuzu daha da mükemmel kılacaktır. Kısacası banyonun her bir köşesinin farklı katmanlarda ışıklandırma ögeleriyle ayrı ayrı aydınlatılabilmesi şart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir